בדיקות בהריון
טרימסטר ראשון

בדיקות במהלך הריון - טרימסטר ראשון המבוצעות במעבדנו:

בדיקת סיסי שלייה

בדיקות במהלך הריון – טרימסטר ראשון הינן בדיקות שניתן לבצע בשליש הראשון להריון ובדיקת סיסי השלייה היא אחת מהן.

בדיקת סיסי שליה מבוצעת בין השבועות 10-13 להריון.

היתרון הוא קבלת מספיק תאי עובר בכדי לבצע בדיקות כמו: קריוטיפ וצ'יפ גנטי – CMA וקבלת תשובה מהירה בשלב מוקדם של ההריון שמאפשר במידת הצורך הפסקת הריון מוקדמת.

בדיקת סיסי שלייה (Chorionic Villous Sampling, CVS), בדומה לדיקור מי שפיר, הינה בדיקה פולשנית המאפשרת אבחון גנטי לעובר.

בדיקת סיסי שלייה היא למעשה לקיחת דגימה של השלייה. ניתן לבדוק בבדיקה זו את ההרכב הגנטי של העובר, כדי לבצע אבחון טרום לידתי בשליש הראשון של ההריון.

סיסי השליה מכילים 3 שכבות תאים:

  1. השכבה החיצונית: syncytiotrophoblast
  2. השכבה האמצעית: cytotrophoblast מכילה תאים מתחלקים אשר יתנו מיטוזות לאחר תרבית קצרת מועד (24-48 שעות).
  3. השכבה הפנימית: mesenchyme מכילה תאים שצומחים בתרבית ארוכת טווח.
 
איכות הדגימה נקבעת ע"י האזור של השליה שממנו נשאבים הסיסים, מיומנותו של הרופא ותנאי ההובלה של הדגימה אל המעבדה.
 
האזור בשליה שיתן את הסיסים בעלי האיכות הגבוהה ביותר הוא ה- Chorion frondosum, אזורים אחרים עשויים להיות מזוהמים עם חומר אימהי (דצידואה) או להכיל סיסים מנוונים (בפרט בשבועות מאוחרים יותר של ההריוןׂ) – בחומר המתקבל מבדיקת סיסי השיליה ניתן לבצע בדיקת קריוטיפ ראשונית מהירה ובדיקת צ'יפ גנטי (CMA).
 
מומלץ ביותר לנשים המבצעות בדיקת סיסי שליה לבקש שמירת תאי עובר עד לסוף ההריון, שכן ייתכן ובהמשך תידרשנה בדיקות נוספות עקב ממצאים שעשויים להתגלות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון.

הסיבות המרכזיות לביצוע בדיקת סיסי שליה הינן:

מעל גיל 35:

זהו הגיל שנקבע כגיל הסף המצדיק דיקור מי שפיר לאבחון של תסמונת דאון, משום שמגיל זה הסיכון לתסמונת דאון עולה על 1:380. כאלטרנטיבה ולשם אבחנה מוקדמת ניתן לבצע סיסי שלייה. היתרון הוא שבמידה ומאובחן עובר עם תסמונת דאון, ובני הזוג מעוניינים בכך, הרי שניתן לבצע הפסקת הריון בגרידה ולא בגרימת הפלה/לידה מוקדמת.

סיכון גבוה בבדיקות הסקר:

כיוון שעיתוי סיסי השלייה הוא מוקדם יותר, הרי שהבדיקה הזו רלבנטית כאשר בדיקת השקיפות העורפית ו/או בדיקת הסקר הביוכימי הנלווית לה מעלים סיכון גבוה לתסמונת דאון (ואין צורך להמתין עד ביצוע חלבון עוברי או עד מועד דיקור מי שפיר בשבוע 16-22). סיכון הסף שנקבע על ידי משרד הבריאות ככזה אשר מזכה בדיקור מי שפיר על חשבון סל הבריאות הוא 1:380.

שקיפות עורפית לא תקינה:

בנוסף לסיכון גבוה לתסמונת דאון, לפעמים קיים ממצא לא תקין אחר בבדיקת השקיפות העורפית כדוגמת מומים מבניים או שקיפות עורפית מוגברת- מעל 3 מ"מ. במצבים כאלה, ניתן לבצע אבחנה גנטית מוקדמת על ידי בדיקת סיסי שלייה.

מחלות תורשתיות:

כאשר שני בני הזוג נשאים למחלה גנטית נדירה, אשר התגלתה במסגרת בדיקות הסקר הגנטי טרם/בתחילת ההריון ניתן לאבחן בדיקור מי שפיר האם העובר נשא או חולה באותה מחלה גנטית.

למידע נוסף אודות בדיקות במהלך הריון - טרימסטר ראשון

צרו איתנו קשר

השארת הודעה
למומחי המעבדה